ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa
+48 795 565 855
biuro@wolontariatpracowniczy.pl

Filar wzrostu

Filar wzrostu

tulipany

Nie samym chlebem człowiek żyje. Na naszą siłę składa się to, co robimy z naszym ciałem, umysłem, psychiką,  jacy jesteśmy. Potrzebny jest solidny grunt i narzędzia do uprawy, renowacji tego ogrodu, ewentualnej jego przebudowy. Ta inwestycja ma szansę na rozkwit, kiedy stoi na optymizmie, czyli na aktywnej postawie wobec świata i kształtowaniu tym samym własnego życia, czego można się przecież nauczyć w sytuacjach pomagania najpiękniej. Będzie solidna, jeśli opierać się będzie na akceptacji siebie i innych i na zaufaniu do tego, co spotyka nas na drodze życia. Nie ustoi jednak ona zbyt długo, kiedy pozostajemy w roli ofiary czy niechlubnego sprawcy. Świadomość odpowiedzialności za siebie, bliskich, otoczenie, środowisko to kolejny filar, kolejny czynnik naszej wewnętrznego wzrostu, wewnętrznej siły. Równie istotne jest też budowanie i pielęgnowanie kontaktów, relacji z ludźmi oraz… wizja przyszłości.

Polska edukacja ma tu szczególną misję do spełnienia poprzez doświadczanie tego, co ważne, choćby segregacji śmieci, pomagania słabszym, pracę zespołową. Działanie na rzecz innych jest tu szczególnie ważne. Postawa obywatelska i społeczne zaangażowanie koreluje z poczuciem wpływu na własne życie, na lepsze, na zawsze. Nasza zaradność życiowa jest tym większa, im nasza optyka siebie i świata jest poszerzona o doznania prospołeczne.  Analogicznie odnosi się to równie doskonale do środowiska pracy.

Nie ma tu miejsca na nieustającą rywalizację, bezwzględne porównania, obezwładniający pesymizm, bezmyślne odtwarzanie, odruchową bierność, krótkowzroczność, bezcelową zadaniowość, interesowną służalczość, złowrogą podejrzliwość, wzajemne wykluczanie się, ślepą zazdrość, namiętne ocenianie, pogwałconą spontaniczność, nieświadomości rozleniwienie, znieczulenie na wspólną zabawę i radość tworzenia, uśpienie, słowem – ubezwłasnowolnienie. Nie ma.

[divider]

Więcej na Blogu o wolontariacie pracowniczym & CSR: http://www.izabeladyakowska.pl/

[divider]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.